Lyže

Technologie a umělá inteligence nám pomáhají ve všech oblastech života. Čím více se však rozšiřují, tím více v některých lidech sílí pocit nostalgie a stesk po jednoduchých a srozumitelných věcech. Jedním takovým elementem mohou být dřevěné lyže, ty, které známe z filmu Krakonošovi lyžníci.

Možná proto, že mám ke dřevu tak blízko a velice rád lyžuji, jsem tyto dvě záležitosti spojil a začal s výrobou dřevěných lyží. Technologický postup jsem konzultoval s kamarády z Orlických hor, kde se tyto lyže tradičně vyráběly. Já sám jsem kouzlu tohoto staronového sportu propadl. Loni jsem se se spolkem historického lyžování Hovrch (Nové Město nad Metují) účastnil závodů v Rakouském Leogangu a získal zlatou medaili.

Postupně jsem přišel na to, že díky volné patě + přidání protiskluzových pásů mám variantu skialpových lyží, na kterých můžu nahoru i dolů. A to jsem ještě nezmiňoval zatáčky v telemarku, to je teprve esence elegance. Opravdoví fajnšmekři mohou outfit doplnit jelenicovými kalhotami, kloboukem, svetrem s norským vzorem – fantazii se meze nekladou. Jasanky dodáváme s replikou kovového vázání s řemínky, které je vhodné na klasické pohory, takže ubývá starost se sháněním kožených lyžáků.

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jasanky budí všude zájem, až obdiv. A závist některých, viz: „Já mám lyže za 30 tisíc a nikdo si mě nevšimne a tebe na dřevěných prknech tady plácají po zádech všichni.